Speciallæger

Lægerne Leander og Saunte

Speciallæger i Almen Medicin

Bagsværd Hovedgade 192, 2880 Bagsværd

tlf 44985000 fax 44985007

Konsultation efter aftale

Åbningstider man-ons 8-15 tors 8-17.30 fre 8- 13 Telefontider sygeplejerske 8-8.15 LÆGE 8.15-9 Sekretær 9-12

Praktiserende speciallæger

 

Her er forslagsliste over praktiserende speciallæger, alfabetisk efter speciale.

Listen er ikke komplet, og du finder flere ved at søge på sundhed.dk,

til højre i søgefeltet, eller på vor kollegas hjemmeside her

 

 

Der kræves henvisning fra læge til alle, undtaget øre-næse-halslæger og øjenlæger.

 

 

 

BØRNELÆGER

 

Anne Secher Bertelsen

Jægersborgvej 66

2800 Kgs. Lyngby

(samme indgang som Kbh.´s privat hospital)

Tid aft på 45 93 28 98.

 

Susanne Holst, Klinik for børn & Unge

Herlev Hovedgade 125, 2. ( på Bangs Torv)

2730 Herlev

Tlf. 36 41 38 36 mandag, tirsdag og torsdag bestilles kl. 08– 09.00 onsdag ml. kl. 10–13.00

Børnelægen træffes kl.13 – 14.00. Fredag lukket.

 

Helle Hjalgrim

Hans Knudsens Plads 1 A

2100 København Ø.

Tid bestilles på 24 66 42 47

 

Seija Pearson

Ellegårdsvej 25

2820 Gentofte

Tid bestilles ma. ti. to. fr. på 39 65 84 93.

 

Kern Olofsson

Gades Alle 1.

2900 Gentofte

Tid bestilles ma. fr. 8 – 8.30. Ons. og fre. tillige kl. 12–13.

 

Marta Nir

Peter Bangs Vej 3

2000 Frederiksberg

Tid bestilles ma. on. 8.30 – 15.00 og to. 9.30 – 17.00.

OBS:

Ny adr. fra d. 03.06.2013

Kirkegårdsvej 25 A ,.1.

2300 Kbh. S

Tlf. 38 87 18 48

 

 

 

HUDLÆGER

 

Niels Henrik Nielsen

Bindeledet 15

2880 Bagsværd Tlf. 4498 4321, man-fre kl. 9-12

 

Karen Moreau

Buddingevej 54, 1.

2800 Kgs Lyngby

Tlf 45 87 56 90 / 60 21 01 21

 

Frederik de Fine Olivarius

Søborg Hovedgade 221, 1A

2860 Søborg Tlf. 3967 9016, man-tor kl. 09- 11.

 

Marianne Elholm Kieffer

Geels Plads 20, 3

2830 Virum Tlf. 4585 7515, alle dage.

 

Lene Vestager

Buddingevej 54

2800 Kgs. Lyngby Tlf. 4587 5690, man, ons, tor kl. 10-14, tir kl. 14-17.

 

Anne Østerlind

Københavnsvej 35

3400 Hillerød Tlf. 4826 1993, man, tir, tor.

 

Lene Overgaard Olsen

Hovedgaden 2, 1

3460 Birkerød Tlf. 4581 6044, man-fre 8-15.

 

Flemming Da Cunha Bang

Lyngby Hovedgade 27

2800 Lyngby Tlf 45880177 mandag til fredag 9-12

 

Elisabeth A Holm

Helsehuset, Hold-an-vej 5 1.sal

2750 Ballerup Tlf 70224510

 

Ida-Marie Stender

Hudklinikken på Jægersborg Allé

Indg. Hans Edward Teglersvej 9, 1.

2920 Charlottenlund, Tlf. 39631182, dagligt 8-12

 

 

GYNÆKOLOGER

 

Jacob Philipsen, speciallæge. Også Fertilitetsbehandling.

Bagsværd Hovedgade 116 B, 4. sal,

2880 Bagsværd.

Tid aft. Ma. Ti. To. 8 – 14 på 44 98 72 75.

 

Lise Helmsøe-Zinck, speciallæge.

Søborg Hovedgade 221, 1.tv.

2860 Søborg.

Tid aft. Ma.-fr. 8.00 – 10.00 på 39 67 09 39.

Birgit Brøgger Arentoft. Speciallæge.

Herlev Bygade 2,1,.

2730 Herlev

tid aft. Dgl. 11-13 på 44 94 12 12

 

Peter Lundstrøm, speciallæge.

Fertilitetsklinikken IVF

Centrumgaden 24.

2750 Ballerup.

Tid aft. Dgl.8 – 10, on. 13 – 15 på 44 60 90 20..

 

Lars Alling Møller

Agervang 8

2800 Lyngby

Tid aft: tlf: 21 95 40 40

 

Elisabeth Carlsen speciallæge.

Jægersborg Alle 19,.3.

2920 Charlottenlund.

Tid aft. On. 14 – 17, to. 11 – 13 på tlf 39 63 01 27.

 

Suzan Charlotte Lenz, speciallæge.

Hyldegårdsvej 4,

2920 Charlottenlund.

Tid aft. Ti. Fr. 15 – 17 på 39 63 91 13.

 

Inge Maria Pedersen speciallæge.

Strandvejen 64 H

2900 Hellerup.

Tid. Aft. Ma.ti.to.fr. 9 – 11 tlf 39 40 72 42

 

Jesper Sederberg-Olsen

Lyngby Hovedgade 57B, 1. sal

2800 Lyngby,

Tid aft: man tirs ons 10-12 og tors 15-17 tlf 45 88 88 08

 

Henrik Wittrup

Frederiksdalsvej 70

2830 Virum

tlf kl 9-12: 45 85 20 22

 

Mogens Dreyer

Gentoftegade 39,1.

2820 Gentofte

Tlf 8.30-11 39652000

 

Susanne Christau

Frederiksdalsvej 70

2830 Virum

Tlf man-tir-tors-fre kl 10-12 45852022

 

 

 

SPECIALISTER I INTERN MEDICIN

(allergi, lungesygdomme, mave-tarmsygdomme m.m.)

 

Holger Mosbech (lungesygdomme, allergi)

Bindeleddet 11,st,

2880 Bagsværd

Tlf 44440808 kl 17-18

 

Vibeke Backer (lungesygdomme, allergi)

Peter Bangsvej 3, 2000 Fr.B

Tlf. 21746574 (onsdage 10-12)

 

Andreas Frost (allergi- og lungeklinik)

Hans Edvard Teglersvej 9, 1.,

2920 Charlottenlund.

Tid aft. ma – to. 13 – 16 på 39 62 21 20.

 

Anne Haaber – (mavetarmsygdomme)

Jægersborg Alle 14, 2920 Charlottenlund

Tidsbestilling onsdag kl. 10-18 og torsdag kl. 10-14 på tlf. 72 13 60 00

www.mavespecialisten.dk

 

Jimmy Collemorten og Svend Knuhtsen (mavetarmsygdomme)

Sankt Kjelds Plads 12, 1.

2100 Kbh Ø

Tlf 44956823 (8-9)

www.mavelaegerne.dk

 

Eva Rung Weeke speciallæge .(allergi)

Tølløsevej 20

2700 Brønshøj

Tid aft. ma – on. 9 – 14 på 38 89 00 92.

 

Peter Faurschou speciallæge. (allergi)

Farvergade 2. 1

1463 Kbh. K

Tid aft. ma – on – 8 – 16. to. 10 – 18 fr – 8 – 13. på 33 36 61 00.

 

John Rutzou Arnved speciallæge (lungespecialist)

Frederiksborggade 15, 7.

1360 Kbh. K

Tid aft. ma – ti – fr – 9 – 12. on – 14 – 16 på 33 13 65 13.

 

Jens Heiberg & Helmer Ring-Larsen Intern medicin (allergi, hjerte-og lungemedicin – hepatologi

Østerbrogade 70 , 1 (Trianglen).

2100 KBH. Ø

Tlf. 35 55 94 55

 

 

KARDIOLOGER – HJERTEMEDICIN

 

Henrik Nielsen

Holte Midpunkt 23,3., 2840 Holte

Tlf. 45424442

www.45424442.dk

(du kan bestille tid online)

 

Hjerteklinikken i Ballerup

Jørgen Meibom og Søren Strange

Helsehuset

Hold An Vej 5, st.

2750 Ballerup

Tlf: 44972323 (9-10)

www.hjerteklinikken.dk

 

Knud Skagen

Smakkegårdsvej 185, 2820 Gentofte

Tlf 45822981 tirsdage kl. 8-10.

 

Alf Wennevold

Jægersborg Alle Midpunkt, Hans Edvard Teglers vej 9, 1., 2920 Charlottenlund

Tlf. 39636847

www.wennevold.dk

 

Speciallægerne på Trianglen

Jens Heiberg & Helmer Ring – Larsen

Allergi, hjerte- og lungemedicin, hepatologi

Østerbrogade 70. 1 ( Trianglen ).

2100 København Ø

Tlf. 35 55 94 55

 

 

 

KIRURGER

(for ortopædkirurger, se længere nede på listen)

 

Jan Struckman

Lyngby Hovedgade 64,1.sal

2800 Lyngby

Tid aftale man-torsdag 10-12 45874008

www.struckmannsklinik.dk

 

Klaus Sejr Wiboltt

Ulrikenborg Alle 37 A

2800 Kgs. Lyngby

Tid aft. dgl. 8.30 – 12.30 & 13 – 15. på 45 88 42 42.

www.klaus-wiboltt.dk

 

Jens Michael Carstensen

Herlev Hovedgade 119

2730 Herlev

Tid aft.dgl. 9 – 12 på 44 84 08 50.

www.kirurgiherlev.dk

 

Elisabeth Rubinstein

Ordrupvej 78 B 1. th.

2920 Charlottenlund

Tid aft. ma. To. 9 – 14. på 39 64 14 80

www.rubinstein.dk

 

Rolf Nielsen,

Sankt Lukas Vej 7 A

2900 Hellurup

Tid aft. .a. – fr. 9 – 12 på 23 71 90 51.

www.rolfnielsen.dk

 

Søren Due Olsen

Rømersgade 19, 2., tv.

1362 København K

Telefon: 33 11 37 38

 

Helle Rothman

Rødovre Centrum 290

2610 Rødovre

Tlf 36 70 40 51 8.30-11.30

www.rothmansklinik.dk

 

 

Michael Rolff

Smallegade 2, 2.

2000 Frederiksberg

Tlf. 33930444

www.mrolff.dk

 

 

 

Urologi

Asger Poulsen Kirurgisk Urologisk Klinik

Rødovre centrum 18

2610 Rødovre

Tid aft. Dagl. 9-11 på tlf. 36705058

 

 

 

NEUROLOGER

 

Pia Würtzen Norup

Neurologisk Klinik

Jægersborgvej 66 B

2800 Kgs. Lyngby

Tlf. 4588 4259, man-tor kl. 9-13. FAX. Nr. 45 88 42 58

 

Troels Thorkild Sørensen

Herlev Ringvej 2C, 1. tv.

2730 Herlev

Tlf. 4450 3222, man-fre kl. 9-11.

 

Poul Jørgen Jennum

Ordrupvej 60, 4

2900 Hellerup

Tlf. 3930 0122

 

Ole Munck

Ordrupvej 60, 4

2900 Hellerup

Tlf. 3930 0122

 

 

 

ORTOPÆDKIRURGER

 

Henrik Menck speciallæge

Boulevarden 4,

2800 Kgs. Lyngby

http://www.menck.dk/

Tid aft. ma – ti – fr – 9 – 10 på 45 88 26 65

 

 

Michael Lohmann speciallæge

Jægersborg Alle 16, 1. th.,

2920 Charlottenlund

http://www.coklinik.dk/

Tid aft. dgl. 8-10 på 39 63 64 18.

 

Steen Bach Christensen Overlæge, dr. Med.

Hans Knudsens Plads 1 A 1.,

2100 Kbh. Ø

Tid aft. dgl. 10 – 14 på 39 18 55 70.

 

Lasse Garde

Puggaardsvej 7 st. th

1573 København V

Telefon: tidsbest. 36 46 79 90 mellem kl. 08.00 og 14, onsdag mellem kl. 15 og 18 samt via www.lassegarde.dk

 

Nørmark Privathospital

Baldersbækvej 5

2635 Ishøj

Tlf.: 36 49 87 00

Fax: 36 77 75 68

 

Solbjerg Klinik

Ortopædkir & røntgen

Rolighedsvej 8

1958 Frederiksberg C

Tlf. 33 23 24 32

 

 

PLASTIKKIRURGER

 

Kirsten Hviid Alsbjørn speciallæge

Lyngby Hovedgade 57 B 1.,

2800 Kgs. Lyngby

Tid aft. ma – to. 9 – 12 på 45 87 45 33.

 

Mette Krag & Vibeke Breiting speciallæge

Holte Midtpunkt 20,. 3. tv.,

2840 Holte

tid aft. dgl. 9 – 12. på 45 42 49 62.

www.vibekebreiting.dk

 

Peter Andreas Siemssen overlæge,dr. Med.,

Østerbrogade 62, 1.,

2100 Kbh. Ø

Tid aft. dgl. 13 – 15. på 35 38 78 28.

 

Hans Henrik Steenfos speciallæge. Dr., med.

Vesterbrogade 10, 5.,

1620 Kbh. V

Tid aft. dgl. 9 – 13. på 33 21 20 03.

 

Ellitsgaards Privatklinnik

v/plastkkirurg Veronica Ellitsgaard

Gammel Kongevej 5C, 1.sal,

1610 København V.

Tlf. 35 38 00 28 ( kl. 9 – 14 på hverdage

 

 

 

PSYKIATERE

 

Mette Galløe

Bagsværd Hovedgade 91 st.tv

2880 Bagsværd

tid aft. Ti. 10 – 11 to. 12.00 – 13.00 på 44 98 88 09

 

Lennart Bjarking

Bagsværd Hovedgade 91, st,. tv.

2880 Bagsværd.

Tid aft. To. 18.30-19.00 fr. 16.00-16.30 på 44 98 88 09.

 

Henrik G. Lund

Bymidten 56 P.

3500 Værløse

Tid aft. dgl. 9-10 på 44 47 40 02.

 

Jette La Bianca

Psykiatrisk klinik Helsehuset Hold-An Vej 5.

2750 Ballerup.

Tid aft. ma – to. 9.- 10.00. ma – on. Tillige 12.- 12.30. på 44 66 86 60.

 

Birgitte Lauritsen

Søborg Hovedgade 199, 3. tv.,

2860 Søborg.

Tid aft. ma. 9 – 9.30. on. 12 – 12.30 på 40 91 10 01.

 

Shashi Jha

Bernstorffsvej 20

2900 Hellerup

Tlf. 39455350

man-fre 9.15-9.45 og 12.45-13.15

 

John Schmidt

Bernstorffsvej 98

2900 Hellerup

Tlf. 71 90 10 10

 

 

 

REUMATOLOGER

(speciallæger i muskel- led - og gigtsygdomme)

 

Charlotte Lundsgaard/Henrik Skjødt

Søborg Hovedgade 199, 1.thLangebjergvej 4, st

2860 Søborg2850 Nærum

Tlf. 3969 2056, Tlf. 4580 7477

 

Peder Hove Sørensen

Humlevænget 4

2800 Kgs Lyngby

Tlf. 45 93 82 01

 

Karen Lisbeth Faarvang

Lyngby Hovedgade 57 C,1th

2800 Lyngby

Tlf 45 87 25 25,

 

Birgit Bang la Cour

Jægersborg Allé 16, 2

2920 Charlottenlund

Tlf. 39 63 66 10

 

Anne-Louise Hjort

Rødovre Centrum 201, indgang K

2610 Rødovre

Tlf. 36 72 07 03

 

A2 Reumatologi og Idrætsmedicin A/S

Slotsgade 63B, 1, th

3400 Hillerød

Tlf: 48266810

 

Furesøreumatologerne

Finn Johannsen

Gammelgårdsvej 10, 3520 Farum

Tlf 44 95 49 40

 

Pierre Schydlowsky

Bymidten 11, 1

3500 Værløse

Tlf. 44 48 15 07

 

Elsebeth Nielsen

Lundevej 12

300 Frederikssund ( I nærheden af S-togs stationen)

Tlf 47 31 34 00

 

 

 

 

 

RØNTGENKLINIKKER

 

Røntgen og Ultralyd

Frederikssundsvej 80B, 4. sal.

2400 KBH NV

Tlf. 38102081

 

Peter Knud Olesen Overlæge .

Røntgenklinikken Trianglen 5, st.,

2100 Kbh Ø.

Tid aft. dgl. 9 – 17 på 35 26 71 06.

 

Niels-Ulrik Kolthoff, overlæge

Røntgenklinikken Nørrevold.

Nørregade 40, 5.,

1165 Kbh. K

Tid aft. på 33 93 17 46 .

 

Peter Bowall speciallæge

Peter Bangsvej 3,

2000 Frederiksberg.

Tid aft. ma – to. 9 – 15.30 fr – 8.30 – 12.30 på 38 87 03 95.

 

Christianshavn Røntgenklinik

Torvegade 45, 2. tv.

1400 København K

Telefon: 32 57 6834

http://www.chr-rtg.dk

 

 

 

 

 

SMERTEKLINIKKER

(speciallæger i anæstesiologi)

 

Anette Freudendal-Pedersen

Ballerup Smerteklinik

Helsehuset

Hold-An Vej 5, stuen

2750 Ballerup

Tlf: 4465 2002, Telefontid man -tor 8.30 -14.30

Fax: 4465 2001

 

 

 

 

ØJENLÆGER

 

Vibeke Lund Andersen

Søborg Hovedgade 201

2860 Søborg

Tlf. 3967 8635, dgl. kl. 9-11.

 

Peter Zibrandtsen og Hanne Møller

Lyngby Hovedgade 57D

2800 Kgs. Lyngby

Tlf. 4588 7110, dgl. kl. 8.30-12.

 

Jørn Lynglev & Bent Krogsaa

Lyngby Hovedgade 27, 4.,

2800 Kgs. Lynngby

Tlf. 45 88 01 22, man-tor 9-12

 

Johnny Johansen

Jægersborgvej 66A

2800 Lyngby

Tlf. 3964 1066, dgl. kl. 9-15.

 

Ole Lund Jensen

Bydammen 1 E, 1

2750 Ballerup

Tlf 4468 6060, dgl. kl. 10-12.

 

Øjenlægerne Glostrup Centrum

Stationsparken 21

2600 Glostrup

9-12 ring på 43207040

 

Svend Johansen

Østerbrogade Øjenklinik

Østerbrogade 125, 4 sal.

2100 KBH. Ø

Tlf. 39 16 10 12

 

Ole Sjø, Øjenklinikken Bellahøj

Frederikssundsvej 177

2700 Brønshøj

Tlf. 38 60 75 00 dgl. 10 – 17.30

 

Maria Messerschmidt

Saltværksvej 168 1. sal

2770 Kastrup

Tlf : 32505663 ( kl 9-15)

( Nystartet, har hurtige tider )

 

Øjenlægernes Hus. 5 øjenlæger

St. Kannikestræde 16 i KBH K

Tlf: 33153990 Man-tors kl 9-12

 

Peter Fahmy

Bülowsvej, Frederiksberg

Tlf. 38744506

 

Sven Rud Andersen

Ryttergårdsvej 1 F

3520 Farum

Tlf. 4495 1213, dgl. kl. 9-13.

 

 

 

 

 

ØRE-NÆSE-HALSLÆGER

 

Niels Kristian Skau

Bagsværd Hovedgade 99, 1. sal

2880 Bagsværd

Tlf. 4498 1921

 

Helle Olin

Geels Plads 20, 3. sal

2830 Virum

Tlf. 45 85 88 50 Tidsbestilling 9-14

www.olinklinik.dk

 

Lisbeth Kløve Pedersen

Baltorpvej 17

2750 Ballerup

Tlf. 4497 4730, man, tirs, tor, fre kl. 10-14

 

Alice Walsted

Hold-an-vej 5

2750 Ballerup

tlf dagligt 44 66 00 67

 

Bettina Berner

Søborg Hovedgade 93, 1.tv

2860 Søborg

tlf ma,tirs,ons,fredag 8-12 og tors 14-15 39 56 09 09

 

Torben Boesen

Lyngby Hovedgade 11,. B

2800 Kgs. Lyngby

Tlf. 45 87 14 75

 

Anna Tomczyk Aarup og Claus Secher

Lyngby Hovedgade 62.,1.

2800 Kgs. Lyngby

Tlf. 45 87 30 40

 

Anders Larsen

Lyngbyvej 317

2820 Gentofte

Tlf 39651539

 

 

 

 

 

Copyright © All Rights Reserved